Search

گرنبری

کرنبری‌ یا زغال‌اخته چند گونه از درختچه‌های کوتاه یا بته‌های روندهٔ همیشه سبز است. میوه کرن بری در شکل ظاهری مانند ذغال اخته با طعم ترش مزه می باشد که در شمال اروپا و کانادا یافت می شود. این میوه ها خوراکی بوده، ترش هستند و ممکن است ترشی بر شیرینی چیره باشد و از میوه های آن به صورت فرآورده های مختلف استفاده می شود. کرنبری از خانواده بری ها بوده و با توجه به داشتن کربوهیدرات پایین، از میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک محسوب میشود.


هنگام خشک کردن میوه ها، آب آن‌ها تبخیر می‌شود. به همین دلیل اندازه میوه کوچک شده و مواد مغذی باقی‌مانده در آن، غلیظ‌تر می‌شوند. میوه های خشک منبع مناسبی از انرژی به هنگام فعالیت های ورزشی محسوب می شوند. میوه خشک تمام مواد معدنی میوه تازه را حفظ می کند. این مواد معدنی به همراه مواد مغذی متمرکز باعث می شود از نصف فنجان میوه خشک بیشتر از ۱ فنجان میوه تازه، مواد معدنی به دست آورید. امروزه استفاده از چای و دمنوش کرنبری خشک بسیار مرسوم است و خواص درمانی و به خصوص تاثیر این میوه در لاغری در تحقیقات جدید ثابت شده است.

همچنین از مهمترین خواص کرن بری پیشگیری از ابتلا به عفونت و سنگ کلیه، معالجه عفونت معده، کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، کاهش عفونت‏ های باکتریایی در دهان و به تبع آن کاهش خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری‏ های لثه است. در واقع مصرف کرن بری و محصولات حاوی آن عفونت‏ های باکتریایی در دهان، خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری‏ های لثه را می کاهد و از تشکیل پلاک دندانی جلوگیری می‏ کند.کرنبری سرشار از ويتامين c، فلاونوئيدها، اسيدسيتريک، بنزوئيک اسيد و تانن‌ها است. تانن‌های فشرده موجود در کرنبری از فرایند اکسیداسیون کلسترول های بد جلوگیری می کند و خاصیت چربی سوزی داشته برای لاغری مفید است. این میوه حاوی آنتی‌اکسیدانی است که باعث افزایش متابولیسم می‌شود و چربی‌سوزی طبیعی بدن را افزایش می‌دهد.


سایر خواص کرنبری:


مصرف میوه کرنبری برای درمان عفونت‌های مجاری ادراری مفید است.دمنوش تهیه شده از کرنبری در تقویت سیستم ایمنی بدن تاثیر دارد و به سلامت دستگاه گوارش و قلب و عروق کمک میکند. کرن بری از چسبیدن پاتوژنهای هلیکوباکتر به دیواره ی معده جلوگیری و آنتی اکسیدان های کرن بری اکسیداسیون LDL را مهار و  از خطر ابتلا به بیماری های قلبی ـ عروقی می‏ کاهد.مصرف میوه کرنبری به تنظیم فشارخون، گردش خون و سطح لیپید خون کمک کند.


استفاده از کرنبری در پیشگیری و درمان سنگ کلیه موثر است در واقع کرنبری به عنوان یک ضد باکتری عمل نموده و بر روی PH ادرار تاثیر می گذارد و از ابتلا به عفونت کلیه نیز پیشگیری و به درمان آن میکند.خوردن میوه کرنبری برای بیماران مبتلا به آسم مفید است.


مثلا می‌توان این میوه را به‌شکل‌های زیر استفاده کرد:


•    از مغزهای خام و کرن بری خشک‌شده برای تهیه‌ی آجیل مخلوط کمک بگیرید.
•    کرن بری فریزشده را در تهیه‌ی اسموتی‌ها استفاده کنید.
•    کرن بری خشک‌شده را به غلات صبحانه اضافه کنید.
•    کرن بری خشک یا تازه را به مواد کیک و کوکی اضافه کنید.
برای تهیه دمنوش لاغری کرن بری تعدادی میوه خشک کرن بری را در مقداری آب جوش ریخته و اجازه دهید دم بکشد. نوشیدن روزانه یک تا دو تا فنجان از این چای برای لاغری مفید است.

Filters
Sort
display