Search

کیل قرمز

کلم کیل یک گیاه خوراکی با برگ‌های شل و یکی از اعضای باستانی خانواده براسیکا است که شامل سایر سبزیجات چلیپایی دیگر مانند کلم بروکلی، کلم، جوانه بروکسل و گل‌کلم نیز هست. منشأ کلم کیل به حدود 2000 سال پیش‌برمی گردد که یکی از پرمصرف‌ترین سبزی‌ها در قرون‌وسطی بود. در آن زمان، یک ماده اصلی در رژیم غذایی بیشتر مردم بود. درواقع دلیل اصلی محبوبیت آن در آن زمان پرورش آسان این گیاه و مقاومت آن در برابر سرما بود.

انواع کلم کیل

انواع مختلفی از کلم کیل موجود است و روش‌های متعددی برای استفاده از این سبزی برگ‌دار خوشمزه وجود دارد. کلم کیل در طیف وسیعی از رنگ‌ها از سبز پررنگ و بنفش گرفته تا حتی سفید و صورتی وجود دارد. کلم کیل در ساقه‌های بلند شبیه به کاهو رومی رشد می‌کند. رایج‌ترین انواع کلم کیل شامل کلم گیل‌های فرفری، بنفش و Dinosaur یا Lacinato kale هستند.


کلم کیل فرفری دارای برگ‌های تیره و پر و ضخیم است و سبزرنگ هست. لبه برگ‌ها تا حدودی تند است و زمانی که خام خورده می‌شود ممکن است کمی مزه تلخی داشته باشد. درصورتی‌که کلم کیل را خام مصرف می‌کنید، بهتر است برگ‌ها رازمانی که جوان هستند برداشت کنید تا طعم تلخ نداشته باشند.


کلم کیل بنفش یا Redbor، دارای ساقه‌های بنفش پررنگ و برگ‌های با طراوت و خوش‌فرم است. برگ‌ها نیز بنفش‌رنگ هستند و سایه‌ای از رنگ قرمز در آن‌ها مشاهده می‌شود. کلم کیل بنفش را به‌صورت خام بخورید. طعم بسیار خوبی دارد و ترد می‌باشد. زمانی که پخته می‌شود، نرم‌تر و شیرین‌تر است.

ارزش غذایی کلم کیل قرمز

کلم کیل و سبزی‌های کلارد منابع غذایی عالی از چندین ماده مغذی ضروری می‌باشند. این دو ماده غذایی کم‌کالری منبعی از پتاسیم، ویتامین C و ویتامین K نیز به‌حساب می‌آیند. مصرف کلم کیل و سبزی‌های کلارد علاوه بر تأمین فیبر غذایی برای بدن، به دریافت کلسیم روزانه نیز کمک می‌کند.

برگ‌های کیل قرمز در هوای سرد و یخبندان زمستان به رنگ قرمز و سرخابی بسیار تیره درمی‌آید .کیل قرمز در فصول گرم سال به رنگ قرمز تیره نمی‌شود و معمولاً سبز تیره متمایل به قرمز و یا سبز بارگه‌های قرمز درخواهد آمد . برگ‌های کیل قرمز کمی ضخیم است و ممکن است مانند گل‌کلم در داخل بسته کمی بوی کلم پیچیده باشد که طبیعی است .

کلم کیل قرمز ضد سرطان است

این کلم نیز همانند دیگر اعضای خانواده‌اش خواص ضد سرطانی دارد و سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و ضدالتهاب‌های قوی است. البته توجه داشته باشید که نمی‌شود به‌عنوان‌مثال یک وعده کلم کیل خورد اما بقیه‌ی روز را در فست فود و کافی شاپ و غیره به سراغ مواد غذایی چرب و شیرین و غیرسالم رفت و انتظار داشت که این نوع کلم یا هر ماده‌ی غذایی مفید دیگر معجزه کند. بهتر است چهارچوب تغذیه‌ی سالم را رعایت کنید و مواد غذایی سالم‌تر را در برنامه‌ی غذایی‌تان بگنجانید.

کلم کیل  قرمز و سم‌زدای بدن

کلم کیل را یک سم‌زدای تازه و فوق‌العاده بدانید. یعنی این‌که یک ماده‌ی غذایی علاوه بر تأمین مواد مغذی بدنتان، آن را از شر سموم انباشته‌شده نیز خلاص می‌کند. این کلم حاوی یک آنتی‌اکسیدان قوی است که دستگاه گوارش را از سموم انباشته‌شده پاک‌سازی می‌کند.

Filters
Sort
display