Search

چیپس میوه

چیپس میوه یا میوه خشک یکی از تنقلاتی است که از میوه های مختلفی مانند آلو، خرمالو، کیوی، خربزه، هلو، آناناس و ... به دست می آید. این تنقلات بسیار مفید بوده و می توانند جایگزین بسیار خوبی به جای تنقلات مضر برای بچه ها شوند و می توانید به عنوان تغذیه مدرسه برای آن ها در منزل چیپس میوه درست کنید.

خواص چیپس میوه

چیپس میوه با استفاده از میوه های طبیعی درست می شود و دارای خواص زیادی است. از جمله این خواص می توان به ویتامین های چیپس B6- B3-B2-B1 –A اشاره نمود که تمامی آن ها برای حفظ سلامت ما ضروری هستند. همچنین آهن، فسفر، منیزیم، سدیم و پتاسیم نیز در این ماده خوراکی وجود دارد. به طور میانگین هر 100 گرم چیپس میوه حدودا 250 کالری انرژی بوده و دارای و 1 الی 5 گرم پروتئین می باشد.

میوه خشک می تواند یک میان وعده بسیار خوب باشد و در خارج از فصل جایگزین خوبی برای میوه های تازه است اما فراموش نکنید مصرف میوه های تازه در اولویت است. برای مثال در هنگامی که به کوهنوردی می روید حمل میوه نمی تواند فکر خوبی باشد زیرا سنگین هستند و میوه خشک جایگزین بسیار خوبی برای آن ها است. میوه ها سرشار از انواع ویتامین و فیبر هستند که برای شادابی و سلامتی انسان ها ضروری می باشند و به تقویت بدن در برابر بیماری ها کمک می کنند.

چیپس سیب مواد معدنی زیادی  دارد که برای بدن ضروری است. برگه زردآلو یا چیپس زردآلو سرشار از کلسیم و پتاسیم  بوده و مقدار زیادی ویتامین آ و سی دارد که برای سرماخوردگی در فصل زمستان بسیار مفید است و برای درمان دیابت به بیماران کمک بسیار زیادی می کند.

انجیر خشک بسیار خوشمزه بوده و شما را از نظر جسمی بسیار قوی می کند و در درمان یبوست بسیار موثر است. این میوه و چیپس ان سرشار از آهن بوده و برای درمان کم خونی بسیار مفید است همچنین برای درمان شوره سر و ریزش مو بسیار مهم است.آلبالو و گیلاس سرشار از آنتی اکسیدان می باشند که برای بدن ضروری بوده و از سلول های شما محافظت می کنند. این میوه ها همچنین به آرامش شما در خواب کمک می کنند.

طرز تهیه چیپس میوه

شما می توانید چیپس میوه را از میوه های مختلف تهیه نمایید. برای این کار هر میوه ای که دوست داشتید و دسترسی بیشتری به آن داشتید را تهیه نمایید. توصیه می کنیم از میوه های هر فصل استفاده کنید چون فراوان هستند و برای فصل های بعدی کاربرد دارند. برای تهیه چیپس میوه لازم است مراحل زیر را انجام دهید:

ابتدا میوه را با دقت تمام شست و شو دهید و سپس آن را به صورت حلقه حلقه ببرید. فراموش نکنید حلقه های میوه نه باید خیلی نازک باشند و نه خیلی ضخیم زیرا بر کیفیت چیپس اثر می گذارند. میوه های برش داده شده را در داخل فر بچینید و اگر از موز یا سیب استفاده می کنید قبل از قرار دادن آن ها در فر حتما با کمی آبلیمو و عسل یا شکر آن ها را خیس کنید تا در مجاورت هوا و در داخل فر سیاه نشوند و تغییر رنگ ندهند. اگر برای همه میوه ها این کار را انجام دهید بسیار بهتر است.

حرارت فر را کم کرده و سینی را داخل آن قرار دهید. با توجه به ضخامت میوه ها یک تا سه ساعت صبر کنید تا چیپس ها آماده شوند. هر چند مدت یک بار میوه ها را چک کنید و این کار را مرتب انجام دهید زمانی که میوه ها خشک شده بودند آن ها را بیرون بیاورید.

همچنین برای تهیه چیپس میوه می توانید از بخاری یا شوفاژ استفاده نمایید. برای این کار لازم است میوه ها را داخل یک سینی بر روی شوفاژ یا بخاری قرار داده و یک الی دو روز صبر کنید تا خشک شوند. برای تهیه چیپس میوه رعایت یکسری نکات ضروری است که لازم می دانیم برای شما بیان کنیم.

نکات و دستورات لازم برای تهیه چیپس میوه

1. می توانید یک سری عملیات جهت خوشمزه تر شدن چیپس میوه با توجه به ذائقه خود انجام دهید. برای مثال غلطاندن میوه ها در یک شربت قبل از قرار دادن در فر می تواند در کیفیت چیپس های شما و مزه آن ها موثر باشد.

2. استفاده از شربت برای خیساندن میوه موجب می شود چیپس های شما براق تر و شیرین تر شوند.

3. اگر می خواهید چیپس سیب درست کنید می توانید با پاشیدن دارچین روی آن بر کیفیت آن بیفزایید.

4. میوه های مختلف را باهم داخل فر قرار ندهید زیرا خشک شدن هر میوه با میوه های دیگر فرق دارد و هر میوه را جداگانه خشک کنید.

5. می توانید در روش تهیه چیپس با بخاری یا شوفاژ از آلومینیوم به جای سینی از یک قطعه آلومینیومی استفاده نمایید تا چیپس های شما زودتر خشک شود.

6. قبل از این که میوه ها را داخل سینی قرار دهید بهتر است سطح آن را چرب کنید تا میوه ها به آن نچسبند.

7. سعی کنید چیپس ها فاصله کافی از هم داشته و روی هم قرار نگیرند تا به خوبی خشک شوند و شربتی که ریختید را خوب از میوه بگیرید وگرنه چیپس های شما می سوزد.

8. فراموش نکنیم قرار دادن سیب و پرتقال با موز و توت در یک سینی اصلا کار درستی نیست.

9. برای تنظیم دمای فر سعی کنید روی کمترین درجه ممکن بوده و آن را مرتب چک کنید بعد از این که یک طرف میوه ها خشک شد آن را پشت و رو کرده و در داخل فر بگذارید تا قسمت دیگر نیز خشک شود.

10.چون کاغذ را از قبل روغنکاری کرده اید می توانید چیپس ها را در هر ظرفی قرار دهید زیرا نمی چسبند و برای نگهداری آن ها می توانید چیپس ها را در دمای اتاق یا یخچال قرار دهید.

11.می توانید از یک لیوان شکر همراه با 4/3   آب استفاده کرده و خوب بجوشانید و در نهایت میوه ها را در آن قرار دهید رعایت این نکته را فراموش نکنید که میوه هایی مانند توت فرنگی  نباید با سایر میوه ها در یک ظرف شربت قرار بگیرند زیرا رنگ آن را عوض می کنند.


Filters
Sort
display