Search

پرتقال

پرتقال میوه ایی است از خانواده مرکبات بانام علمی Citrus sinensis که درخت آن همیشه‌سبز و ارتفاعش به ده متر نیز می‌رسد. پرتقال درخت کوچکی است دارای برگ‌های سبز و گل‌های سفیدپوست پرتقال نارنجی‌رنگ، کمی ناصاف و میوه آن بسته به انواع مختلف شیرین و ترش، زردرنگ و یا قرمز هست. پرتقال یکی از قدیمی‌ترین میوه‌هایی است که بشر از آن استفاده می‌کرده است و در حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح کنفوسیوس از آن نام‌برده است.

درخت پرتقال یکی از انواع درخت‌های میوه‌ای است که در سراسر جهان کاشته می‌شود. پرتقال به دلیل طعم شیرین طبیعی و کاربردهای مختلفش میوه‌ای بسیار محبوب است. این میوه انواع مختلفی دارد و از آن به‌صورت خوراکی در آب‌میوه، مارمالاد، انواع شیرینی و آب‌نبات و برای پوست به‌عنوان ماسک صورت استفاده می‌شود. البته مصارف پرتقال فقط به این موارد محدود نمی‌شود.هر پرتقال بیش از ۱۷۰ ماده‌ی شیمیایی مفید دارد. بسیاری از این مواد خاصیت ضدالتهابی و همچنین اثرات ضد اکسیدانی قوی دارند. برای شناخت بیشتر مهم‌ترین خواص پرتقال در ادامه با ما همراه باشید.

خواص پرتقال

درمان کلسترول خون

پوست سفید موجود در پرتقال و ورقه‌های نازکی که بین قسمت‌های داخل پرتقال قرار دارد بهترین دارو برای درمان کلسترول خون است.

خواص پرتقال برای کم‌خونی

«ویتامین C»‌ به افزایش جذب آهن در رژیم غذایی کمک می‌کند. خصوصاً در افراد گیاهخوار افزایش مصرف غذاهای غنی از «ویتامین C»‌ از قبیل مرکبات، برای کاهش خطر ابتلا به کمبود آهن که سبب کم‌خونی می‌شود، ضروری است. پرتقال به‌طور خاص به دلیل دارا بودن فولات برای پیشگیری از کم‌خونی ناشی از کمبود اسیدفولیک مفید است.

جلوگیری از سرطان

بر اساس مطالعه‌ای مصرف موز، پرتقال و آب‌پرتقال در دو سال اول زندگی می‌تواند خطر پیشرفت لوسمی در کودکی را کاهش دهد.پرتقال به‌عنوان منبعی عالی و غنی از ویتامین سی (C) که دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی قوی است، می‌تواند با انواع رادیکال‌های آزاد که موجب سرطان می‌شود مبارزه کند.بر اساس یکی از مطالعات، ویتامین C موجود در پرتقال برای مقابله با سرطان روده‌ی بزرگ مفید است، اما برای تأمین این مقدار از ویتامین C به ۳۰۰ عدد پرتقال نیاز داریم.میزان فیبر بالای موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ می‌شود.

جوان‌سازی پوست و رفع چین‌وچروک

پرتقال حاوی مقادیر غنی از آنتی‌اکسیدان‌های قوی است که می‌توانند به کاهش رادیکال‌های آزاد مخرب که باعث ایجاد چین‌وچروک روی پوست می‌شوند کمک کنند ، به همین دلیل شما می‌توانید برای رفع چین‌وچروک صورت از پرتقال کمک بگیرید.برای این منظور باید از ماسک پرتقال استفاده کنید. برای تهیه ماسک پرتقال کافی است قسمت خوراکی پرتقال را در یک ظرف کوچک له کنید سپس روی صورت خود ماساژ دهید ، پس از گذشت ۱۵ دقیقه پوست صورت را با بشویید.

فواید پرتقال برای آب‌مروارید

عدسی‌های چشم انسان به‌طور طبیعی حاوی مقادیر بالایی از «ویتامین C»‌  است. افرادی که کمتر از ۱۲۵ میلی‌گرم «ویتامین C»‌ در روز مصرف می‌کنند، ۴ برابر بیشتر با خطر ابتلا به آب‌مروارید، در مقایسه با افرادی که بیش از ۵۰۰ میلی‌گرم در روز مصرف دارند، مواجه می‌باشند. بنابراین مصرف مرکبات به حفاظت از عدسی‌ها در برابر آب‌مروارید کمک می‌کند.

Filters
Sort
display