Search

نارنگی

نارنگی میوه بسیار خوشمزه پاییزی است که فواید و خواص بی نظیری را دارد، از خواص نارنگی می توان به درمان انواع بیماری ها و فواید آن در بارداری اشاره کرد.نارنگی نه تنها پرهوادار ترین مرکبات، بلکه از پر مصرف ترین میوه ها می باشد. این میوه، در واقع نوعی پرتقال کوچک است که پوست آن با دست کنده می‌شود. طعم آن مانند پرتقال ترش است ولی ترشی آن کمتر و شیرینی آن قوی تر است، خوردن این میوه آرامش خوبی به افراد می‌دهد. نارنگی خشک در وعده‌های غذایی به‌ صورت سالاد، دسر و مربا و همچنین در بعضی غذاهای اصلی به کار گرفته شود. مشخصه همه ی مرکبات ویتامین ث و خاصیت آنتی اکسیدانی آن است. بیشتر نارنگی ایران از طریق بذر زیاد می‌شود. در نواحی شرقی ایران به این میوه کینو می گویند. اما در واقع کینو همان نارنگی پاکستانی است که به دلیل اینکه این نوع نارنگی: پر آب، گوشتی، شیرین و دارای پوستی نازک است، طرفداران زیادی دارد.


نارنگی خشک را می‌توان به‌عنوان خوراکی سالم به‌همراه میوه‌های خشک دیگر مصرف نمود یا از آن به‌عنوان طعم‌دهنده‌ی عالی در غذاهایی مانند سوپ استفاده کرد. دم کردن نارنگی خشک و مصرف آن به‌عنوان دمنوش نیز بسیار مطبوع و دلپذیر است. به‌علاوه، نارنگی خشک مقدار زیادی از مواد مغذی و مفید موجود در نارنگی تازه مانند آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین C را نیز در خود حفظ می‌کند.


معمولا با توجه طعم و نژاد، طبع آن سرد و تر بوده، در مواردی که خیلی شیرین باشد مختصری بسمت حرارت می رود که البته در بدن خودش را نشان نمی دهد. در رژیم های لاغری با مزاج گرم کاربرد دارد. مفرح بوده و برای قلب نیز مفید است. حالت خفقان در سینه و تنگی نفس را برطرف کرده، از اینرو در افراد دچار سرماخوردگی نیز توصیه می شود.


نارنگی خشک کم کننده ی شدت ماده صفرا در خون است. درنتیجه کسانی که دچار حرارت بدنی حتی در فصول سرد مثل پاییز می شوند یا سوزش گلو یا خارش پوست پیدا می کنند، توصیه می شود که از خشکبار نارنگی استفاده کنند. حرارت زائد کبد و معده را کم کرده انسداد منافذ پوستی را رفع می کند. در فصل پاییز که معمولا غذاهایی با مزاج گرم و مقوی بیشتر مصرف می شوند احتمال بروز حرارت کبد و معده و نیز افزایش صفرا هم زیاد شده، مصرف نارنگی خشک و سایر مرکبات خشک به رفع این مشکلات کمک می کنند. میوه ی خشک نارنگی عمدتا باعث افزایش ادرار می شود در نتیجه برای پاکسازی سیستم کلیوی وکمک به دفع شن ریزه ها مفید است.


خواص نارنگی خشک


نارنگی مسکن اعصاب است و برای کلیه بیماران مفید است.
اگر می خواهید شب راحت بخوابید چند دانه نارنگی بخورید.
 به اعتقاد برخی، به خاطر خاصیت ضدعفونی کننده اش، می تواند در درمان سیفلیس مؤثر باشد.
این میوه ی خوشمزه  منبع غنی بتاکاروتن است.
دارای مقادیر فراوانی ویتامین A است و برای پیشگیری از سرطان مفید است.
نارنگی به خاطر داشتن فسفر زیاد و ویتامین های فراوان، باعث تقویت حافظه و هوش می شود و برای رفع بی اشتهایی و کاهش گرمای غریزی بدن نیز مفید است.
افرادی که به نفخ شکم مبتلا هستند با مصرف میوه نارنگی به تنهایی می توانند به درمان نفخ شکم خود بپردازند.
نارنگی علاوه بر خاصیت اشتهاآوری از جمله میوه هایی است که برای قلب و معده مقوی بوده و به عنوان یک اشتهاآور طبیعی تجویز می شود.

Filters
Sort
display