Search

سورل یک گیاه قدیمی است. این گیاه در سراسر دنیا شناخته‌شده است. سبزی سورل برای کاربردهای گوناگونی کشت می‌شود. این گیاه دارای طعمی تیز و تند است ازاین‌رو بیشتر مصرف خوراکی دارد و به این منظور کشت می‌شود. اما ازآن‌رو که خواص سبزی سورل بسیار زیاد است این گیاه مصارف درمانی نیز دارد و از این گیاه داروهایی می‌سازند که بسیار هم کارآمد هستند. این گیاه انواع مختلفی دارد درواقع در هر منطقه یک نوع سورل رشد می‌کند که ممکن است طعم آن‌ها کمی باهم متفاوت باشد. اما در کل خواص آن‌ها تقریباً مثل هم است.

ارزش غذایی سورل یا ترشک

یک فنجان ترشک خام حاوی ۲۹ کالری ، ۴.۳ گرم کربوهیدرات و ۲.۶ گرم پروتئین است. همچنین مقدار قابل‌توجهی فیبر (۳.۸ گرم) فراهم می‌کند. ازنظر ویتامین‌ها و مواد معدنی ، سرشار از ویتامین C است . و همچنین حاوی ویتامین A ، آهن ، منیزیم ، پتاسیم و کلسیم است. ازنظر ترکیبات آلی مفید ، حاوی اسیدهای پلی فنولیک ، فلاونوئیدها و آنتوسیانین است.

خواص بسیار مهم و جالب ترشک

پیشگیری و جلوگیری از ابتلا به سرطان

گرچه تحقیقات در رابطه‌ی آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این گیاه هم چنان ادامه دارد شواهد بسیاری وجود دارد که سورل دارای ترکیبات پولی فن ولیک است که تمامی این‌ها به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان در بدن ما عمل می‌کنند. این آنتی‌اکسیدان‌ها در جست‌وجو و یافتن رادیکال‌های آزاد در درون بدن ما و خنثی کردن آن‌ها بسیار مؤثر و تأثیرگذار هستند قبل از این‌که این سلول‌های سالم بدن ما را به سلول‌های سرطانی تبدیل کنند.

پاک‌سازی بدن

شامل فلاونوئیدها و آنتی‌اکسیدان‌های بسیاری است که به‌عنوان یک ماده ادرار آورنده عمل می‌کنند. این مواد به سم‌زدایی سموم از بدن کمک می‌کنند. سورل حاوی پروتوکاتکویک اسید است که در سم‌زدایی بدن نقش دارد.  چای سورل و آب سورل اغلب برای سم‌زدایی بدن استفاده می‌شود.  همچنین نفخ را نیز کاهش می‌دهد.

کاهش فشارخون با استفاده از گیاه سورل

امروزه افراد زیادی مبتلابه فشارخون بالای ناشی از استرس هستند. سورل می‌تواند فشارخون شمارا تحت کنترل خود قرار دهد. سورل غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها است که کلسترول بد و همچنین سطح تری گلیسیرید در بدن را کاهش می‌دهد. این باعث کاهش فشارخون نیز می‌شود.

سورل سرشار از فیبر است

محتوای بالای فیبر غذایی که در اکثر انواع ترشک یافت می‌شود. به این معنی است که با افزودن این برگ‌ها به سوپ‌ها و سالادها می‌توان سلامت دستگاه گوارش را بهبود بخشید. فیبرهای غذایی با حرکت در سیستم گوارشی ، به مواد غذایی بیشتر می‌افزایند . و باعث بهبود سلامت دستگاه گوارش می‌شوند . و شرایطی مانند یبوست ، اسهال ، نفخ و گرفتگی و همچنین سایر مشکلات دستگاه گوارش را کاهش می‌دهند. فیبرهای غذایی محلول همچنین می‌توانند به کاهش کلسترول کل بدن کمک کرده . و از این طریق از سلامت قلب محافظت کرده و احتمال تصلب شرایین ، حملات قلبی و سکته‌های مغزی را کاهش دهند.

سلامت موهایتان را حفظ می کند

سورل می تواند سلامت موهای شما را حفظ کند ، استحکام و درخشندگی آن را افزایش دهد. سورل غنی از ویتامین  A، B  و C است همه این ویتامین ها برای درمان موهای خشک و آسیب دیده شگفت انگیز هستند. آنها همچنین از ریزش مو جلوگیری می کنند و طاسی را تا حدودی درمان می نمایند.

Filters
Sort
display