Search

انار

انار یکی از میوه های درختی و بسیار خوش طعم است که دانه‌ هایی اغلب قرمز و زرشکی تیره، و هم چنین گاهی سفید و یا رنگ هایی بین آن دو دارد. همان گونه که می دانید، رنگ پوست آن نیز اغلب قرمز و گاه صورتی یا حتی زرد می باشد. انار در همه جای دنیا کشت نخواهد شد و در معدود کشورهای جهان نظیر ایران، افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه کشت می ‌شود به همین دلیل است که جزء مرغوب ‌ترین میوه ‌های جهان به شمار می آید.

خواص انار:

انار میوه ایی است که دارای خواص فراوان می باشد و می تواند سلامتی بدن شما را تضمین نماید و می توان بیان کرد که انار با دو مزه متفاوت وجود دارد، انار ترش و انار شیرین. انار ترش طبع  سرد و خشک دارد و انار شیرین تا حدودی معتدل است. بسیاری از افراد به دلیل خواص بی شمار این میوه، انار را به یک میوه بهشتی می شناسند و می گویند که این میوه از بهشت آمده است.

از جمله خواص بسیار مهم این میوه بهشتی، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • پوست و ریشه انار ضد کرم و انگل می باشد، بنابراین برای افرادی که انگل دارند به خصوص کودکان بسیار مفید است.
  • انار معتدل، مقوی، ملین، ادار آور و ضد تشنگی است
  • انار شیرین بعد از غذا می تواند به عنوان یک هضم کننده قوی به کار رود
  • کسانی که لاغر هستند خوردن انار برای آنها مفید است البته نوع شیرین آن
  • انار شیرین برای کسانی که یرقان دارند مفید است، یک ساعت قبل یا بعد از غذا میل شود.
  • انار شیرین سرفه را تسکین می دهد و صدا را باز می کند و برای درمان سرما خوردگی سیار مفید است.
  • انار خارش های بدن را تسکین می دهد و یک میوه ضد حساسیت است
  • کسانی که بیماری قند دارند بهتر است که از انار استفاده کنند.
  • جهت درمان زخم های دهان روزی چند بار آب انار ترش را در دهان نگه داشته و مزمزه کنید.
  • جهت درمان زخم داخل بینی یا گوشت اضافی روی زخم ها آب انار ترش مفید می باشد.  و ....

انار و بیماری های قلبی

باید بیان شود که انار و هم چنین آب انار به حفظ سلامت قلب کمک می کند. و بیماری های قلبی را کاهش می دهد . این عصاره هم چنین به کاهش خطر انسداد شریانی، کاهش سطح کلسترول بد و افزایش سطح کلسترول خوب کمک می نماید. بنابراین می تواند در سلامت رگ های بدن شما بسیار مفید واقع شود.

انار و قند خون:

لازم به ذکر است که با وجود فروکتوز، عصاره انار سطح قند خون را بالا نمی برد. تحقیقات نشان داد افراد مبتلا به دیابت که 2 هفته آب انار می خورند، افزایش سطح قند خون را تجربه نکرده اند.

انار و فشار خون:

انار ، ضایعات و تورم رگ های خونی را کاهش می دهد و فشار خون بالا را نیز کاهش می دهد. انار به عنوان آسپرین طبیعی عمل می نماید، خون را رقیق کرده و در نتیجه جریان خون در بدن را بهبود می بخشد.

انار و سرطان:

این میوه حاوی آنتی اکسیدان است و آنتی اکسیدان ها در انار رادیکال های آزاد را از بین می برد و مانع رشد سلول سرطانی می شود . گفته می شود که عصاره انار، القا کننده آپوپتوز است که در آن سلول های سرطانی خود را از بین می برند. این میوه در پیش گیری از سرطان پروستات و سینه بسیار مفید است.

Filters
Sort
display